Wakacyjny romans, czy związek na stałe?
Powszechnie uważa się, że wakacyjny romans nie ma szans na przetrwanie. Dlaczego tak się dzieje? Na początku jesteśmy lepszą wersją siebie. Zrelaksowani, wyluzowani, gotowi na przygodę dajemy z siebie wszystko. Chcemy, aby ta przygoda była niczym „neverending story”. Jednak po pewnym czasie, jak w przypadku większości relacji, zaczynamy odczuwać znużenie i spadek motywacji… Czy wakacyjną miłość można zatem zamienić w trwały związek? Oczywiście! Wszystko jest możliwe – pod warunkiem, że mamy dobry plan!
Nauka języka, podobnie jak związek i każda relacja, wymaga odpowiedniego podejścia oraz świadomości wyzwań, jakie przed nami stoją. Nie zawsze będzie pięknie i gładko, przyjdą lepsze i gorsze dni. Dlatego zanim zwiążemy się z językiem na dłużej, warto poznać kilka rad, które pozwolą nam poradzić sobie ze spadkiem motywacji w przyszłości!
Powód: Zakładasz, że będziesz uczyć się w wolnej chwili…
Porada: … a w praktyce okazuje się, że wolny czas ciężko znaleźć – kto tego nie zna! Choć nauka ma być przyjemnością i formą dodatkowej aktywności, trzeba podejść do niej sumiennie. Umów się na randkę z samym sobą. Zaplanuj czas, który będzie tak samo ważny, jak spotkanie z przyjacielem. Nie traktuj tego drugorzędnie. Nie ucz się języka drugoplanowo.
Powód: Zakładasz, że codziennie musisz wygospodarować dużo czasu
Porada: Mierz siły na zamiary. Zastosuj metodę małych kroków. Załóż, że na naukę języka poświęcisz 15 minut dziennie. Tyle zajmuje Ci m.in. wypicie porannej kawy. Jeśli okaże się, że ten czas możesz wydłużyć, pracuj dalej. Jeżeli nie – i tak zrealizujesz dzienny plan nauki.
Powód: Oczekujesz szybkich rezultatów – w krótkim czasie chcesz zrealizować jak najwięcej materiału
Porada: Uczymy się języków obcych, aby móc swobodnie komunikować się z innymi. Naturalne jest, że chcemy od razu zacząć mówić. Niestety nasz mózg lubi odpoczywać. Jednorazowo może przyswoić ograniczoną ilość informacji. Lepiej „często i regularnie”, niż „szybko i raz na jakiś czas”. Jeśli chcesz postawić na intensywną naukę, zróżnicuj źródło i materiały. Nie skupiaj się tylko na zadaniach z gramatyki. Słuchaj piosenek (nie tylko dźwięków, ale także treści), włącz podcast lub telewizję w języku, którego się uczysz. Otaczaj się realnym językiem obcym i w ten sposób ćwicz rozumienie ze słuchu. Twój mózg znajdzie miejsce na przechowanie tych dźwięków i w odpowiednim momencie przypomni Ci o nich.
Powód: Irytujesz się, gdy nie rozumiesz lub nie potrafisz wyrazić myśli
Porada: Zdobywanie umiejętności w zakresie rozumienia języka jest dość długim procesem. Widać to na przykładzie dzieci. Zanim pojmą rozmowę dorosłych, mija sporo czasu. Samą dojrzałość językową osiągają w wieku około 7 lat. Nie oznacza to, że aż tyle czasu potrzebujemy, aby zacząć mówić. Jednak świadomość, że nie dzieje się to z dnia na dzień, pozwala nabrać dystansu do samego siebie i swoich osiągnięć.
Jeśli nie osiągnąłeś poziomu znajomości języka, który w rozmowie pozwoli Ci poczuć się komfortowo – nie przejmuj się. Wybroń się w konwersacji tym, co wiesz, a nie tym, co chcesz powiedzieć. Próbuj opisywać słowa, których nie znasz. Gdy nie rozumiesz, nie bój się poprosić o powtórzenie lub wytłumaczenie. Każdy obcokrajowiec to zrozumie i dostosuje mowę do Twoich umiejętności.
Masz ochotę na letni romans? Zakochaj się w języku w te wakacje! Poznaj 30-dniowy kurs intensywny:
Etiqueta:Wakacyjny romans