8 sposobów na naukę języka obcego
BE CRAZY ABOUT ENGLISH/SPANISH
po pierwsze, aby skutecznie nauczyć się języka musimy na jego punkcie „zwariować”. Nauka języka to nie tylko zajęcia raz lub dwa razy w tygodniu. No chyba, że mamy 20-letni plan na naukę, w przeciwnym razie należy stworzyć wokół siebie atmosferę obcojęzyczną.
READ
Czytaj wszystko co możliwe, nawet opakowania produktów codziennego użycia. Na etykiecie zazwyczaj widnieje angielska i hiszpańska wersja. Już na szamponie do włosów znajdziecie wiele przydatnych słów, które łatwo można powtarzać i przypominać sobie przy każdorazowym użyciu produktu. Czytanie to dobra praktyka nie tylko na zaawansowanym poziomie. Jeśli jesteś początkującym studentem, zacznij od prostych opowiadań obrazkowych dla dzieci. Jeśli uczysz się języka już od dłuższego czasu, sięgnij po LEVELED READERS – są to książki, różnych gatunków, dobrane do poziomów nauczania. Krótkie, ciekawe, z wyszczególnioną bazą słownictwa. Znajdziesz je również w wersji audiobook’a.
Książki, READERSy, gazety oraz ciekawe artykuły można wypożyczyć w naszym Centrum. Wiele z nich jest również dostępnych online.
LISTEN
Słuchaj w każdej wolnej chwili piosenki, radio, wywiady, popularne ostatnio podcast z tematami, które są dla Ciebie interesujące.
Piosenki – szukaj utworów, które łatwo wpadają w ucho i takie, które zostaną z Tobą na cały dzień gdy je posłuchasz rano. Wsłuchuj się w tekst i próbuj śpiewać. Nie potrafisz? Moja rada – nie przejmuj się co inni powiedzą – zwłaszcza jeśli lubisz, jednak jeśli się wstydzisz, uważasz, że nie masz głosu zacznij wtedy, kiedy nie ma nikogo wokół np.: w samochodzie.
Piosenki nie tylko rozwijają słownictwo, ale tez pomagają ćwiczyć właściwą wymowę i wspomagają naukę.
Piosenki dla dzieci – jesteś rodzicem? Ucz się razem z dzieckiem. Piosenkę z alfabetem po angielsku znają prawie wszyscy. Wpadająca w ucho muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć na długie lata. Piosenki dla dzieci to prosty sposób na naukę podstawowego słownictwa.
Radio – stacje radiowe oferują nie tylko muzykę, ale również wywiady, komentarze i wiadomości. Wsłuchaj się w melodię języka. Na początku zdania mogą brzmieć jak jedno długie słowo, ale praktyka czyni mistrza. Im dłużej poświęcisz czasu na osłuchanie się z językiem tym szybciej zaczniesz rozumieć.
WATCH
Tutaj proponuje kilka opcji:
Lubisz seriale? (Przyjaciele – AmE, Brzudula – Esp Col.) Ogladałeś już odcinek w swoim ojczystym języku? Ogladnij ten sam odcinek w języku obcym. Już znasz fabułę, więc teraz skup się na używanym języku. Brak napisów nie wyłączy myślenia, wręcz uaktywni słuch.
To samo tyczy się ulubionych filmów.
Napisy – choć nie jestem zwolenniczką oglądania filmów z napisami, jeśli dobrze wykorzystane mogą być przydatnym narzędziem do nauki. Napisy zwykle sprawiają, że nie skupiamy się na audio tylko na tłumaczeniu z napisów. Jak zatem oglądać filmy? Wybieraj ciekawe zdania, zwroty, słowa. Nawet zatrzymaj film i przewiń aby powtórzyć. Zapisz jeśli tekst jest dłuższy
Bajki – zarówno krótkie jak i pełnometrażowe. Bajki dla dzieci są pełne prostych zwrotów ponieważ zazwyczaj są skierowane do młodszej widowni. Ucząc się języka obcego jesteśmy swojego rodzaju dziećmi, oglądajmy bajki.
Polecam to w szczególności dla rodziców, którzy nie tylko uczą się sami języka, ale też zachęcają swoje pociechy do osłuchiwania się od najmłodszych lat.
SPEAK
W mojej głowie mój hiszpański brzmi na piątkę. Trochę gorzej jak zaczynam mówićJ Wymowa nie ta, słowa jakoś nie pasują i w ogóle brzmię inaczej. Dopóki nie zaczniemy ćwiczyć nie nauczymy się mówić w języku obcym. Wiemy jak ważne jest żeby uczyć się komunikować dlatego oferujemy zajęcia konwersacyjne dwa razy w tygodniu dla każdego.
Speaking Clubs to nie tylko mile spędzone 60 min, ale również okazja do poznania nowych ludzi i wyzwanie aby dogadać się z innymi osobami z innym akcentem, bazą słownictwa, wymową. Brzmi znajomo? No tak, bo takie problemy mamy zazwyczaj jak wyjeżdżamy na wakacje.
REAPET
Nawiązuje to trochę do powyższego punktu. Pamiętaj, aby jak tylko nadarzy się okazja, powtórzyć usłyszane słowo. Nagraj się, posłuchaj i porównaj z oryginałem. Za pierwszym razem Twój głos będzie brzmiał dziwnie, ale w krótkim czasie się przyzwyczaisz. Pracuj nad właściwą wymową od samego początku. Łatwiej jest się nauczyć niż oduczyć.
THINK
W wolnej chwili myśl w języku obcym. Zastanawiaj się co byś powiedział/a w danej sytuacji w języku obcym. W ten sposób ustalisz potrzeby i cele i będziesz wiedzieć dokąd zmierzasz z nauką.
ENJOY
Ostatnie, ale chyba najważniejsze. Cokolwiek robisz czerp z tego radość. Jeśli uczysz się języka spróbuj połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli lubisz to co robisz, robisz to całym sercem i osiągasz lepsze efekty.
Etiqueta:Sposoby na naukę